H.E Mr. Ali Hasan Khalil
H.E Mr. Ali Hasan Khalil

Minister of Finance
Lebanon

Ali Hasan KHALIL (born at Al Khiam, on the 15th of July 1964)
Lebanese politician.
  • He obtained the Bachelor Degree in Law from the Lebanese University in 1992; he practiced the law profession and currently he is an Attorney at law.
  • President of the Youth Union of Lebanon since 1997.
  • President of the Alumni of the Faculty of Law , Administrative and Political Sciences – Section I since 1993
  • In 1996, he was elected Lebanese Deputy for one of the Shiite seats in the department of Marjehyoun / Hasbaya; then again he was reelected for the same position in 2000, 2005 and 2009. He was also elected as member of the following parliamentary committees: National Defense, Municipalities, The Displaced, Youth and Sport, Administration and Justice, Finance and Budget.
  • He is member of the Development and Liberation Coalition and the Political Assistant of the Speaker President Nabih BERRI.
  • He is appointed Minister of Agriculture in the government of the President Rafiq HARIRI during the presidential term of President Emile LAHOUD, from 17 April 2003 to 26 October 2004.
  • He is appointed Minister of Public Health in the government of the President Najib MIKATI during the presidential term of President Michel SLEIMAN, from 13 June 2011 to 15 February 2014.
  • He is currently Minister of Finance in the government of the President Tammam SALAM as from 15.02.2014.
  • He is married to Doctor Samia Haidar SALEH; they have four children: Hasan, Ousama, Mohammad and Nour.